مراحل نصب ویندوز بوسیله ی Image-based Installation Process

نویسنده: بابک حبیبی
تاریخ: 2011 - 07 - 22
دسته بندی: MCITP شبکه , Windows 7 , ویندوز

شاید خیلی ها این اسم به گوششون نخورده باشه ولی برای شفاف سازی باید بگم وقتی می خواهید بطور مثل ویندوز ۷ رو نصب کنید بر روی سیستم خودتان می توانید از ۳ راه این کار را انجام دهید:

۱- از طریق دی وی دی / سی دی که رو سیستمتان هست

۲ – از طریق اجرای فایل نصب ویندوز ۷ در شبکه

۳- از طریق “ایمیج” ، Image در واقع نسخه ی پشتیبانی گرفته از دی وی دی / سی دی است که با مقداری تغییر به فایل تبدیل شده،و اگر شما تمام مراحل را که امروز می خواهم به شما یاد بدهم خوب یاد بگیرید می توانید با کمک این فایل بصورت اتوماتیک ویندوز نصب کنید بدون مراحل نصب ویندوز!

نصب ویندوز از طریق Image

نصب ویندوز از طریق Image

 

در این مطلب می خواهم فرآیند مراحل نصب و پیش نیاز های این نحوه ی نصب را به شما آموزش دهم

 

 

شما برای تکمیل فرآیند Image-based Installation Process باید این ۵ مرحله را تکمیل کنید:

 

۱ – Build an Answer File  – ساخت یک فایل پاسخ

با استفاده از فایل پاسخ Answer File شما می توانید تنظیماتی که در مراحل نصب از شما می خواهد بپرسد از قبل آماده کنید و نیاز به تکرار آن نیست . تنظیماتی مانند اینترنت اکسپلورر Internet Explorer , تنظیمات شبکه ، و بقیه ی تنظیمات پیش فرض سیستم.

شما می توانید با برنامه ی  Windows System Image Manager (Windows SIM) این فایل را بسازید (آموزش ساختن فایل پاسخ را بزودی در سایت قرار خواهم داد )

Windows System Image Manager

Windows System Image Manager

 

 

۲ – Build a reference installation – ساخت یک مرجع برای نصب ویندوز

شما با کمک Image based installation می توانید تنظیمات یک سیستم را با فایل پاسخ تلفیق کنید و این تنظیمات را برای نصب بر روی بقیه ی سیستم ها بکار ببرید . اینجا مرجع یعنی سیستمی که شما تنظیمات آن را به عنوان الگو قرار می دهید برای نصب بر روی بقیه ی سیستم ها (آموزش ساختن مرجع برای نصب ویندوز را بزودی در سایت قرار خواهم داد )

 

۳ – Create a bootable Windows PE Media – درست کردن یک ویندوز PE قابل بوت شدن

شما می توانید بوسیله ی اسکریپت  Copype.cmd یک دیسک ویندوز PE  روی سی دی یا دی وی دی درست کنید . البته باید برای اون کسانی که از ویندوز PE اطلاعی ندارند بگم که اول PE مخفف  windows pre-installation environment  هست و بعد ویندوز برای مقاصد نصب و بازیابی اطلاعات و و از این قبیل کار ها استفاده می شود و اولین نسخش از ویندوز ویستا به بعد بکارآمد و شما با کمک این ویندوز می توانید در هنگام بوت سیستم یک راست وارد حافظه سیستم بشوید و با کمک برنامه ای مثل  ImageX ویندوزی را نصب کنید یا برگردانید ،البته محض اطلاعتون از ویندوز PE برای بازیابی پسورد گمشده در ویندوز ۷ هم بکار می رود (آموزش ساختن ویندوز PE را بزودی در سایت قرار خواهم داد )

Windows PE

Windows PE

 

۴ – Capture the Installation Image – گرفتن نسخه ی پشتیبان یا Image از مراحل نصب

شما با استفاده از ویندوز پی ایی Windows PE و ابزار ImageX می توانید نسخه ی پشتیبانی از ویندوز کامپیوتر مرجع بگیرید . شما میتوانید این نسخه ی پشتیبان را در شبکه هم قرار دهید . (آموزش گرفتن Image را بزودی در سایت قرار خواهم داد )

ImageX

ImageX

 

۵- Deploy the installation Image – توضیع نسخه ی پشتیبان و برگرداندن آن از حالت  Image

بعد از اینکه شما یک مرجع برای نصب ویندوز داشته باشید شما می توانید Image مورد نظر را در کامپیوتر مقصد ارسال کنید . شما می توانید از ابزار Disk Part برای فرمت هارد درایو استفاده کنید و فایل Image را از شبکه بر روی کامپیوتر مقصد ارسال کنید . بعد با استفاده از ImageX می توانید Image مورد نظر را بر روی کامپیوتر مقصد قرار دهید . همچنین برای توضیع های گسترده برای مثال نصب یک image بر روی ۱۰۰ سیستم می توانید آن را در یکی از کامپیوتر های شبکه قرار دهید و با استفاده از ابزار هایی مثل Windows Deployment Services (WDS) یا Microsoft Deployment Toolkit (MDT) از Image مورد نظر در سطح شبکه برای نصب ویندزو استفاده کنید.

Windows Deployment Services

Windows Deployment Services

 

بابک حبیبی – زوپیرنت

برچسب: -

درباره ی

بابک حبیبی،دانشجوی لیسانس نرم افزار،برنامه نویس پی اچ پی،طراح وب،یه سری تخصص هم در شبکه و مباحث امنیتی دارم.

Comments are closed.